Dziesięć degustatorek Hitlera Dziesięć degustatorek Hitlera

8 września 2019

Niezwykła historia opisana w tej książce zdarzyła się naprawdę. „Przy stole z Hitlerem” Roselli Postorino opowiada o kobietach, którym ludzie z otoczenia wodza III Rzeszy przydzielili odpowiedzialne – i bardzo ryzykowne – zadanie. Miały one próbować potraw podawanych Hitlerowi. Gdyby doprawiono je trucizną, zapłaciłyby za to życiem…

Sekrety kuchni w Wilczym Szańcu

Główną postacią książki jest Rosa Sauer, 26-letnia mieszkanka Berlina. Mąż poszedł na front, ona została sama w ogarniętym wojenną gorączką mieście. Postanawia wyjechać do teściów na wieś, myśląc że tam znajdzie azyl, spokój i schronienie przed okropnościami wojny. Tymczasem spotyka ją coś, czego nie potrafiła sobie nawet wyobrazić. Oto bowiem pewnego dnia w drzwiach domu stają esesmani i werbują młodą kobietę do niecodziennego zadania. Będzie jedną z dziesięciu testerek posiłków Hitlera w Wilczym Szańcu, jego kwaterze głównej ukrytej w mrocznych, bagiennych lasach pod Kętrzynem.

I tak Rosa z towarzyszkami codziennie dowożona jest do siedziby Führera, gdzie zasiada przed zastawionym suto stołem. Ogarnięta paniką i strachem, próbuje potraw, które z trudem trafiają do zaciśniętego ze stresu żołądka. Rosa ma świadomość, że każdy przełknięty przez nią kęs może być ostatnim. Ale wie też, że śmiercią zakończy się odmowa wykonywania tego nieludzkiego zadania. Robi więc to, co musi, modląc się w duchu, by wojna skończyła się jak najszybciej, a jej mąż wrócił cało do domu. Rosa nigdy nie należała do entuzjastek Hitlera, nie była wyznawczynią jego pokręconej ideologii. Tymczasem teraz została zmuszona, by ryzykować dla niego życie. Wiele kobiet, które zwerbowano razem z nią, myśli podobnie. Ale są wśród nich i takie, które traktują swoje zadanie jako zaszczytną służbę i są w pełni gotowe, by oddać życie za wodza. Jak zakończy się ich historia? Jak potoczą się dalsze losy dziewięciu kobiet? I czy wszystkie pozostaną wierne nazistowskiej ideologii i uwielbianemu Führerowi?

Postscriptum dla wielkiej wojny

Książka Roselli Postorino powstała na podstawie prawdziwą historię. Powieściowa Rosa naprawdę nazywa się Margot Wölk. Ona to, jako 95-letnia staruszka, opowiedziała dziennikarzowi o tym, jaką rolę przydzieliła jej wojna, obsadzając w roli degustatorki Hitlera. Efektem był głośny, szeroko komentowany artykuł, który zainspirował Postorino do napisania książki. Fikcji w niej niewiele, jest za to ciekawe spojrzenie na II wojnę światową z perspektywy zwykłych, niemieckich kobiet – tych stroniących od ideologii, a mimo to wbrew woli uwikłanych w funkcjonowanie totalitarnej maszyny. Narracja jest pierwszoosobowa – o wszystkim opowiada nam Rosa i to jej oczami patrzymy na wojenną rzeczywistość, co sprawia, że łatwiej poczuć i zrozumieć ten nieludzki czas. Nic dziwnego, że książka Postorino zyskała uznanie na całym świecie, zyskując status bestselleru.

 

Tagi
Kategoria Książki #książki dla kobiet